Jag har fortfarande några saker jag vill pyssla med här i köket. Stolarna ska bytas ut. Letar febrilt på Blocket varje vecka men de där stolarna har helt enkelt inte dykt upp ännu. Efter att ha provat på att ha olika färger och former på stolarna senaste åren så har jag kommit fram till att en och samma sort vill jag nog ha, ändå. Fönsterlampor står på önskelistan också. Även där inväntar jag någon sorts hjärtklapp över lamporna, jag suger vidare på den karamellen.
Ett gammalt vägghängt skåp ska jag sätta upp på en tom vägg. Och i vinter vill jag måla hyllorna inne i skafferiet gråa. Åh just det ja – innan hela familjen blev sjuka så var planen att åka och handla krukväxter till köket. Vi har inte en endaste en att stoltsera med. Däremot har vi mycket annat att glädjas åt – som våra egna tomater som mognar i fönstersmygen. Och de där mörkgröna ljusen jag fick gratis på en loppis i sommar.
Tänkte precis att skomakarlampor skulle vara så himla fint i era fönster! Men det är ju ett litet projekt ändå att hitta fina gamla. som du säger, man får plocka och ta lite i taget. Bra att känna in rummet innan man inreder för mycket!
Ja skomakarlampor vore så fint, det håller jag med om, men har en karl här hemma som promt säger nej till dem xD Jag tänker att jag väntar ut honom tills har beeeer om skomakarlampor, hehe!